Jagielnik z konfiturą truskawkową
17:58
Kasza jaglana chyba nigdy mi się nie znudzi. Uwielbiam wszelkie potrawy i desery z jej wykorzystaniem, a w internecie znajduję coraz więcej i więcej inspiracji. Jakiś czas temu wpadł mi w oko przepis na sernik z kaszy jaglanej - tzw. ,,jagielnik". Pomyślałam więc - ,,czemu by nie, można spróbować". No i padło akurat na to piękne, październikowe popołudnie.
Spód wykonałam z pełnoziarnistych ciasteczek i pozostałej reszty płatków jaglanych, jakie mi zostały. Samą masę ,,serową" przygotowałam z ugotowanej na mleku kaszy jaglanej, którą zblendowałam z cukrem, jogurtem oraz dodatkiem budyniu i jajka.
Najważniejsze, by dobrze ugotować kaszę! Należy ją wcześniej wypłukać lub uprażyć w garnku. W ten sposób pozbywamy się charakterystycznej ,,goryczki", która może zepsuć cały wypiek.
Po upieczeniu i ostudzeniu jagielnika, udekorowałam go konfiturą truskawkową i wiórkami kokosowymi.
Moja mama, gdy tylko spróbowała kawałek powiedziała: ,,PRZE-PY-SZNY!"
Dodała jeszcze, że gdybym jej wcześniej nie uprzedziła, nigdy nie pomyślałaby, że jest to sernik... z kaszy jaglanej.
Rzeczywiście, jest pyszny... taki kremowy, rozpływający się w ustach. Bez ani grama sera! Ja na pewno jeszcze powtórzę ten przepis, a Was zachęcam do wypróbowania! ;)
Składniki:
na tortownicę o śr. 23 cmspód
- 100 g herbatników pełnoziarnistych
- 80 g płatków jaglanych
- 50 g masła
Piekarnik ustawić na 180 stopni C.
Ciasteczka i płatki zmiksować przy użyciu malaksera na drobny pył. Połączyć w misce z roztopionym masłem.
masa jaglana
- 200 g suchej kaszy jaglanej
- 3 szklanki mleka 2%
- 120 g cukru
- 1/2 opakowania budyniu waniliowego
- mały jogurt naturalny
- 1 jajko
dodatkowo
- słoiczek konfitury truskawkowej
- wiórki kokosowe/płatki migdałów (opcjonalnie)
Suchą kaszę jaglaną uprażyć w garnku z grubym dnem do momentu, aż zacznie ładnie pachnieć. Wlać mleko ze szczyptą soli, przemieszać. Gotować na małym ogniu do momentu, aż kasza wchłonie płyn.
Tortownicę wysmarować delikatnie olejem i oprószyć tartą bułką. Ciasteczkową masą wyłożyć dno formy, docisnąć. Podpiekać ok 10-15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C.
Przestudzoną kaszę jaglaną zmiksować przy użyciu ręcznego blendera. Stopniowo dodawać pozostałe składniki, tj. : cukier, budyń, jajko i jogurt. Masa powinna mieć gęstą, kremową konsystencję.
Wyłożyć na podpieczony spód i piec przez ok. godzinę. Studzić przy uchylonych drzwiczkach piekarnika.
Konfiturę wyłożyć na wierzchu ostudzonego sernika.
0 komentarze